Spis treści
Mikołajki w szkole? U pierwszaków jak w przedszkolu
W klasach I-III szkoły podstawowej organizacja klasowych uroczystości spoczywa głównie na nauczycielu i rodzicach. Aktywna „trójka klasowa”, to gwarancja sukcesu. Klasową imprezę mikołajkową przygotowują głównie zaangażowane mamy – z klasowych składek kupują okolicznościowe upominki dla dzieci, a jeśli mikołajki mają mieć szczególną oprawę – również poczęstunek. To okazja do wykazania się cukierniczymi i organizacyjnymi talentami.
Wybieramy mikołajkowe upominki dla klas I-III
W najmłodszych klasach szkoły podstawowej zasady kupowania prezentów dla dzieci nie różnią się mocno od tych w przedszkolu. Ważne, aby upominek był miłą niespodzianką, warto, żeby prezenty były jednakowe lub podobne – to pozwoli uniknąć porównań i ewentualnych rozczarowań.
Mikołajkowy prezent w szkole to raczej symbol, zatem prezenty nie powinny być drogie. Muszą być też uniwersalne, aby podobały się wszystkim dzieciom, niezależnie od ich zainteresowań czy pasji. Wbrew pozorom, wybór mikołajkowych upominków nie jest trudny:
- Słodycze – to właściwie zawsze trafiony prezent. Na mikołajki sprawdzą się czekoladowe, świąteczne figurki, czekoladowe lizaki. Dobrym pomysłem będą żelki i drażetki. Podzielne słodycze umożliwiają częstowanie kolegów – a to buduje klasowe relacje.
- Kalendarz adwentowy – kalendarz z czekoladką na każdy dzień grudnia kosztuje już kilka złotych, a miłośnikom niespodzianek sprawi nie lada frajdę. Poza tym to spory gabaryt - dzieci mają więc wrażenie, że otrzymały całkiem duży prezent.
- Gniotki, zabawki antystresowe – dzieciaki uwielbiają te miękkie, elastyczne zabawki, które pomagają w rozładowaniu napięcia. Pozwalają zająć ręce i dają najmłodszym sporo radości.
- Gry karciane, gry podróżne – mały format, a dużo zabawy. Gry karciane i niewielkie gry podróżne zajmą dzieci na długiej przerwie albo w szkolnej świetlicy.
- Kostka Rubika – jest sporym wyzwaniem dla dzieci i świetnym ćwiczeniem manualnym. Wytrwałym zapewnia długie godziny zabawy.
- Ołówki, gumki, temperówki – kolorowe, pomysłowe drobne przybory szkolne będą nie tylko miłą niespodzianką, albo ozdobą piórnika, ale też przydadzą się podczas lekcji.
- Notes-pamiętnik – znakomita propozycja dla dziewczynek, które mogą zapisywać w ozdobnych notesach swoje sekrety.
- Autko – małe samochody, resoraki na pewno ucieszą każdego chłopca. Obdarowani jeszcze tego samego dnia będą mogli zorganizować wyścigi samochodowe na szkolnym korytarzu.
- Maskotka/pluszak – zawsze mile przyjmowany upominek. Jeśli zabawka będzie miała świąteczne akcenty – tym lepiej. Furorę na mikołajki zrobią zapewne małe renifery, polarne niedźwiadki, miniaturowe pingwiny.
- Zestaw do eksperymentów – jeśli zależy nam, aby zainteresować dzieci nauką, można poszukać niewielkich, gotowych zestawów do wykonania prostych eksperymentów. W ten sposób dzieci będą mogły wyhodować kryształy, przygotować sztuczny śnieg, czy idealną miksturę do mydlanych baniek.
- Fantazyjne dziurkacze – cieszą się niegasnącą popularnością – i to zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Dziurkacze, które pozwalają robić w papierze otwory o niezwykłych kształtach, spodobają się każdemu dziecku. Z bogatej oferty można wybierać motywy świąteczne, ale też uniwersalne – np. serduszka, gwiazdki, zwierzęta, owoce. Nie mniej frajdy sprawią dzieciom „efekty uboczne” dziurkowania, czyli oryginalne konfetti.
Prezent na mikołajki – co kupić koledze lub koleżance z ławki?
W starszych klasach szkoły podstawowej zmieniają się nieco zasady organizacji klasowych uroczystości. Tutaj już sprawy biorą w swoje ręce sami uczniowie – w klasach nieco młodszych jeszcze przy wsparciu wychowawcy.
– W naszej klasie obdarowujemy kolegę lub koleżankę z ławki. To fajne, bo znamy się najlepiej, wiemy, co ta druga osoba lubi. Wtedy można wybrać prezent, który na pewno się spodoba – mówi Bartek z piątej klasy.
Inaczej jest w klasie Patrycji i Justyny, w jednej z kaliskich podstawówek: – My losujemy osobę, dla której przygotowujemy mikołajkowy upominek. Ten sposób sprawdza się, bo mamy wtedy dodatkową niespodziankę. Udaje nam się zachowywać w tajemnicy, kto kogo wylosował. Robimy tak już od szóstej klasy i nikt się jeszcze nie wygadał – zapewniają ósmoklasistki.
Nastolatki przyznają jednak, że czasami trudno jest dopasować upominek do osoby, którą się wylosowało. – Jeśli naprawdę nie umiemy wymyślić oryginalnego prezentu, to kupujemy coś uniwersalnego, najczęściej są to słodycze i jakieś miłe drobiazgi – mówią dziewczyny.
Co poza słodyczami można kupić koledze lub koleżance z klasy? Oto propozycje, które warto wziąć pod uwagę, jeśli nie wiemy, na jaki prezent się zdecydować:
- Kolorowe skarpetki – skarpety dawno temu trafiły na „czarną listę prezentów”, ale na pewno nie dotyczy to tych kolorowych i zabawnych. Skarpetki zapewne spodobają się każdemu, kto ma trochę poczucia humoru. A wybierać jest z czego. Najmodniejsze są obecnie skarpetki „nie do pary”, w różne wzory, ale z jednym motywem przewodnim.
- Świąteczny kubek – upominkowy standard. Ładny kubek przyda się każdemu. A jeśli w dodatku będzie zabawny – na pewno poprawi obdarowanemu humor.
- Długopisy, żelopisy, ołówki – zabawne, kolorowe i przydatne. Tego typu rzeczy w uczniowskim piórniku nigdy dość!
- Zabawne przypinki – modne i pomysłowe przypinki pozwolą ozdobić bluzę, kurtkę, a nawet szkolny plecak.
- Butelka na wodę – to też praktyczny prezent, który doceni każdy, kto stara się być eko, a jednocześnie pilnuje regularnego picia wody. Prezent szczególnie dobry dla dziewczyn!
- Książka – to doskonały pomysł dla młodego mola książkowego, tych z łatwością można wypatrzeć na szkolnym korytarzu. O świątecznych propozycjach książkowych dla dzieci i młodzieży pisaliśmy już na portalu.
- Zestawy kreatywne – świąteczne zestawy kreatywne przypadną do gustu osobom, które lubią prace ręczne. Haft diamentowy, zabawne dekoracje z filcu, a może zestaw do stworzenia własnego kalendarza adwentowego? Wybór jest naprawdę duży.
Ile wydać na mikołajkowy prezent w szkole?
Dobrym zwyczajem jest ustalenie kwoty, w jakiej powinien mieścić się przygotowywany upominek. To ważne, aby trzymać się ustaleń, bowiem zbyt tani, jak i zbyt drogi prezent na szkolne mikołajki, może wprawić obie strony w zakłopotanie.
W zależności od szkoły, a także od konkretnych ustaleń, obecnie najczęściej uczniowie kupują kolegom prezenty za kwotę od 20 do 50 złotych. Ważne, aby podczas umawiania się na tego rodzaju zakupy, wziąć pod uwagę ewentualną trudną sytuację materialną uczniów w klasie.
Aby nie narażać niezamożnych dzieci na krępującą sytuację, niektóre klasy rezygnują z kupowania mikołajkowych prezentów, robiąc „słodką” lekcję wychowawczą. W tym czasie uczniowie biorą udział z grach i zabawach, częstując się przyniesionymi i ułożonymi na wspólnym stole słodyczami.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?