Podręcznik do historii i teraźniejszości dla II klasy. Propozycje Wydawnictwa Biały Kruk i WSiP zatwierdzone do użytku

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Od roku szkolnego 2022/2023 do szkół wszedł nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Wydawnictwa przygotowały kolejne podręczniki, do drugiej klasy szkoły średniej.
Od roku szkolnego 2022/2023 do szkół wszedł nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Wydawnictwa przygotowały kolejne podręczniki, do drugiej klasy szkoły średniej. fot. Malgorzata Genca/ Polska Press
Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot, który pojawił się w roku szkolnym 2022/2023. Od września uczniowie rozpoczną II klasę, w której kontynuować będą naukę związaną z historią najnowszą. Kolejne podręczniki do HiT-u zostały dopuszczone do użytku. Są to książki przygotowane przez dwa wydawnictwa: Wydawnictwo Biały Kruk i Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. O dopuszczeniu do użytku podręczników do HiT-u poinformowała rzecznik MEiN.

Spis treści

Podręcznik do HiT-u do II klasy. Już są kontynuacje

Wnioski o dopuszczenie do użytku kontynuacji podręczników do HiT złożyły dwa wydawnictwa: Biały Kruk i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Jak przekazała Adrianna Całus-Polak zarówno pierwszy, jak i drugi podręcznik zostały dopuszczone do użytku.

– 19 lipca 2023 roku decyzją ministra ds. oświaty i wychowania dopuszczony do użytku szkolnego został podręcznik „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015”, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego – poinformowała PAP rzecznik prasowa MEiN Adrianna Całus-Polak.

Jest on w wykazie dopuszczonych do użytku szkolnego podręczników, który prowadzi minister edukacji i nauki pod numerem ewidencyjnym 1145/2/2023. Wydawcą podręcznika jest wydawnictwo Biały Kruk sp. z o.o.

Rzecznik MEiN przekazała także, że do użytku szkolnego dopuszczony został drugi podręcznik do historii i teraźniejszości dla klas II szkół ponadpodstawowych. Jest to podręcznik „Historia i teraźniejszość. Podręcznik. Liceum i technikum. Część 2”, którego autorami są: Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński, Adam Cisek, Marian Buczyński, Tomasz Grochowski i Witold Pelczar.

Podręcznik ten widnieje w wykazie pod numerem ewidencyjnym 1155/2/2023. Dopuszczony został do użytku szkolnego również 19 lipca 2023 roku. Stało się to na podstawie opinii rzeczoznawców: prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka, dr. hab. Mirosława Szumiły i dr. hab. Danuty Krzyżyk. Wydawcą podręcznika są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA.

Przypomnijmy, że pierwsza część podręcznika prof. Roszkowskiego wzbudziła dyskusje w środowisku społecznym. Pojawiła się nawet petycja o wycofanie go z użytku. Jak podkreślał historyk dr Piotr Kroll w rozmowie ze Strefą Edukacji podręcznik „powinien być przede wszystkim dopasowany do wieku uczniów, dając im szansę na wyrobienie własnej opinii”.

– Dobrze, aby skłaniał do refleksji nad omawianymi zagadnieniami, umiejscawiał wydarzenia i procesy w szerszym kontekście, ukazywał związki przyczynowo-skutkowe. Powinien też w sposób rozsądny rozbudowywać treści z wiedzy o społeczeństwie i historii, poznane przez uczniów w ostatniej klasie szkoły podstawowej – podkreślał dr Kroll.

Podręcznik szkolny musi być dopuszczony do użytku

Aby przygotowana przez autora i wydawnictwo książka stała się podręcznikiem, musi ją do użytku szkolnego dopuścić Ministerstwo Edukacji i Nauki. Procedura jest wieloetapowa. Tak zwany prototyp podręcznika jest wysyłany do MEiN, które wyznacza trzech recenzentów: dwóch wydających opinie merytoryczne i jednego – opinię językową. Mogą one być pozytywne, pozytywne warunkowo i negatywne. Pozytywnie zakończona procedura kończy się otrzymaniem numeru dopuszczenia.

Zgodnie z polskim prawem, nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybiera do nauczania danego przedmiotu i czy w ogóle chce używać podręcznika w trakcie przekazywania uczniom wiedzy.

Co czeka uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

Zmiany od roku szkolnego 2023/2024. Nowy przedmiot i darmowe...

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Wprowadzony został w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 do 2015 roku.

Przedmiot historia i teraźniejszość jest wprowadzany w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie od 1 września 2022 r. W roku szkolnym 2022/2023 HiT nauczany był w klasach I. W roku szkolnym 2023/2024 nauczany będzie w klasie I i II. Docelowo HiT ma być nauczany w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III. W branżowej szkole I stopnia jest nauczany w klasie I.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji